بلاگ

نرم افزار پروتئوس چیست؟

پروتئوس (به انگلیسی: proteus) نرم‌افزاری برای شبیه‌سازی ریزپردازنده‌ها، ایجاد طرح‌واره و طراحی تختهٔ مدار چاپی است. این نرم‌افزار توسط لب‌سنتر الکترونیکز گسترش می‌یابد. آخرین نسخه از این نرم‌افزار نسخه ۸.۹ آن است که در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد.

نرم‌افزار از دو بخش اصلی Schematic Capture و PCB Layout تشکیل شده‌است. Schematic Capture طراحی طرح‌واره و شبیه سازی مدارات آنالوگ، منطقی و ریزکنترل‌گرها را عهده‌دار است که قابلیت برنامه‌دهی و برنامه‌نویسی را نیز داراست، کتابخانه Schematic Capture، طیف وسیعی از ریزکنترل‌گر را شامل بوده و محبوبیت اصلی پروتئوس به علت قابلیت اطمینان و دقت Schematic Capture است. PCB Layout امکان طراحی تختهٔ مدار چاپی از طریق یا بدون ورود شماتیک (از محیط Schematic Capture) را به کاربر می‌دهد. PCB Layout نسبت به آلتیوم کتابخانه و قابلیت‌های کمتری داراست و ضعف اصلی این نرم‌افزار نسبت به رقبا است.

این نرم‌افزار از نظر قدرت، آسانی و انعطاف‌پذیری به‌ویژه برای مبتدی‌ها و نسبت به نرم‌افزارهای دیگر، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است.

در نسخه‌های جدید این نرم‌افزار امکان شبیه‌سازی ریزکنترل‌گرهای ARM، افزودن کتابخانه‌های شبیه‌سازی بعضی از خانواده‌های آردوینو مانند (آردوینو اونو)، (Arduino MINI)، (Arduino MEGA)، (Arduino Mini) و حسگرهای کاربردی از جمله آلتراسونیک، جی پی اس، پی آی آر و مدارهای جانبی (ارتباط سریال/USART)، آنالوگ، آی۲‌سی، بلوتوث و … را در خود جای داده است، از ویژگی های بارز این نرم افزار می‌باشد. در کتابخانه این نرم افزار قطعاتی وجود دارد که صرفاً برای طراحی طرح‌واره استفاده می‌شود، در بعضی موارد کم هم شاهد نبود طرح مدار چاپی برای قطعات می‌باشیم که باید مورد توجه قرار گیرد . شبیه‌سازی آنالوگ توسط موتور قدرتمند SPICE صورت می‌گیرد و نتایج بدست آمده بسیار به واقعیت نزدیک می‌باشد. البته باید در نظر گرفت با این همه در شبیه‌سازی دیجیتال بسیار عالی و حتی در بعضی موارد از دیگر نرم‌افزارها بهتر عمل می‌کند ولی در کل برای شبیه‌سازی آنالوگ و دیجیتال به صورت کلی رقیب نرم‌افزارهای OrCad و Advanced Design System نمی‌شود

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.